“İrana zərbələr xoşagəlməz nəticələrə səbəb olacaq” – Lavrov
“İrana qarşı əlavə zərbələr bütün beynəlxalq ictimaiyyət üçün xoşagəlməz nəticələrə səbəb olacaq.
Sitat.info  TASS-a istinadən bildirir ki, bu barədə Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov xəbərdarlıq edib.
“Nəticələr xoşagəlməzdir”, – deyə o, “Əl-Ərəbiyyə” televiziyasına verdiyi müsahibədə bu məsələ ilə bağlı suala cavab verərkən vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, artıq İrana – BAEA-nın nəzarəti altında olan nüvə obyektlərinə zərbələr endirilib.
Lavrov qeyd edib ki, ABŞ və İsrailin 2025-ci ilin iyun ayında İrana hücumları təkcə Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyinin (BAEA) və Nüvə Silahlarının Yayılmaması haqqında Müqavilənin (NPT) nüfuzuna xələl gətirməyib, həm də real nüvə hadisəsi riski daşıyır.
“İranlı həmkarlarımızın məlumatlarına əsasən, hazırda vəziyyət az-çox normaldır”, – deyə o əlavə edib. “Lakin nüvə obyektlərinə endirilən zərbələr iranlıları agentliyin (IAEA – TASS) nəzarəti altında olan və “toxunulmaz” nüvə materiallarının fiziki qorunması barədə düşünməyə məcbur edib”.
Rusiya xarici işlər nazirinin sözlərinə görə, ABŞ və İsrail bu cür hərəkətlərlə təkcə fiziki risklər yaratmayıb, həm də IAEA və NPT-nin səlahiyyətlərini sarsıdıb.